Товариство Erźań val (ерз. «Ерзянське слово») виникло у Києві в 2008 році. Його засновниками стали ерзя Сиресь Боляєнь та Олексій Андрієнко, а також українці з ерзянським корінням: Левусь Дмитро (Чепелень Мітряй) і Ростислав Мартинюк (Ожомасонь Кірдя). Erźań val визначило метою своєї діяльності відродження національної ідентичності ерзян. 

 

За час свого існування Erźań val сім разів організовувало у Києві відзначення Дня ерзянської мови. Святкування відбувались у форматі літературних читань, до участі у яких запрошувались як представники ерзянської діаспори в Україні, так і ерзя з Ерзяно-Мокшанії та місць компактного проживання в РФ. 

 

Зусиллями товариства видано книгу ерзянського поета Дмітрія Таганова «Седейсэ тарка» (ерз. «Місце в серці») та поетичну збірку двадцяти чотирьох ерзянських поетів «Эрзянь Валске» (ерз. «Ерзянський ранок»). Наклади обох видань (по 1 200 примірників кожного) було безкоштовно поширено в місцях компактного проживання ерзян.

 

У 2012 р. Erźań val презентувало ерзяно-російський / російсько-ерзянський електронний словник, розроблений членами та прихильниками товариства. 

 

Erźań val з особливим завзяттям розвиває ерзянську культури, долаючи колоніальні поведінкові моделі, накинуті ерзянам метрополією: почуття вторинності ерзянського народу і неповноцінності його мови. Очільником товариства Сиресєм Боляєнєм написано понад 40 віршів ерзянською мовою. Його лірика просякнута яскравим антиколоніальним пафосом, вона апелює до забутих, а подекуди й заборонених тем ерзянської минувшини: історія ерзянської державності, пам’ять про національних героїв, московські репресії і боротьба за громадянські та політичні права ерзян. Декламування окремих з них було записано у професійних студіях, наприклад поезія «Калмазь лецтнема» (ерз. «Похована пам’ять»), що присвячена односельцям Сиреся Боляєня, репресованим у 1937 р. Вірш «Тетянень пшкадема» (ерз. «Звернення до батька») було декламовано підчас Раськень Озкс (Ерзянське народне моління) у 2013 р., одразу після того як ерзянка Наталя Абросімова зачитала вітання Президента Естонії.  

 

Сиресь Боляєнь переклав ерзянською низку популярних пісень інших народів: «Ськамочинь гармошкась» – переклад пісні «Одинокая гармонь» композитора Боріса Мокроусова, що створена на вірш Міхаіла Ісаковського «Снова замерло всё до рассвета…»; «Эрзянь тейтернень» (ерз. «Ерзянській дівчині») – за мотивами української пісні-танго «Гуцулка Ксеня». Виконати композицію допомогла відома українська співачка з Ужгорода Мирослава Копинець; «Умарина» (ерз. «Яблуня») за мотивами пісні українського автора Степана Гиги. Твір присвячений ерзянам, які присвятили своє життя ерзянському народові;  «Ратор чирева» (ерз. «Берегами Алатира») – пісня за мотивами литовської композиції «Рано вранці». У музичному творі описуються події 1236-1242 років, періоду приходу Орди на ерзянську землю. Виковці – Мирослава Копинець та Олександр Товт. Музичне аранжування – Геннадій Дев'ятов. Крім того Сиресєм Боляєнєм створено кілька музичних творів на власну музику з авторськими текстами: перший ерзянський вальс «Тимонь Веранень. Тундо», композиції «Вергиз моро», «Чире ютксо», «Пейдема нурькаморот»

 

Erźań val створив цикл освітніх відео ерзянською мовою, що пояснюють відношення ерзян до життя, до природи і довколишнього середовища тощо. Ознайомитися із цими роботами можна на нашому сайті в розділі «Відео».

 

Співзасновником товариства також є і відомий український телепродюсер, політичний консультант і редактор україномовного сайту фіно-угорських новин ugraina.org (2004-2016) Ожомасонь Кірдя, який у 2007 р. став лауреатом премії «Ерзянин року». Кірдя є автором численних публікацій про історію та культуру ерзянського народу. Частина його розвідок опубліковані в газеті «Эрзянь Мастор». 

 

Провідну роль в організації всіх заходів Erźań val відіграє одесит Олексій Андрієнко – один з найактивніших та найжертовніших членів товариства. 

 

Відомий своїм глибокими аналітичними матеріалами про ерзянський народ у фіно-угорському світі і український політолог Чепелень Мітряй, який з перших днів заснування Erźań val бере участь у його роботі. 

 

Erźań val опікується не лише життям ерзянської громади в Україні та Ерзяно-Мокшанії, члени товариства відомі своєю активною громадянською позицією. У 2013 р. Erźań val відкрито підтримав Революцію гідності, окремі активісти брали діяльну участь у поваленні режиму Віктора Януковича. Протягом 2013-2014 рр. ерзянський прапор можна було спостерігати у гарячих точках революційного Києва. З початком російсько-української війни засновник товариства Сиресь Боляєнь їздив в АТО як волонтер. Пізніше був мобілізований до лав 10-ої гірсько-штурмової бригади Збройних Сил України, брав участь у бойових діях із захисту незалежності України.

 

 

 

ПРО нас

НАШІ ВІДЕО

gallery/erz - 3

Kalmaź ĺedstnema

gallery/erz - 4

Moneń kortit́

емблема

gallery/erzya_egg_03

ФОТОЛІТОПИС

Відзначення Дня ерзянської мови. Україна, Київ, 2011 р.
Відзначення Дня ерзянської мови. Україна, Київ, 2012 р.
Всесвітній конгрес фіно-угорських народів. Угорщина, 2012 р.