Російсько-фінський кордон. На російському боці знаходиться містечко із назвою Вярстіля (фін. Värtsilä). Буквально у кількох кілометрах на захід, на правому березі річки Юуванйокі, вже на фінській території, знаходиться містечко із такою ж назвою. Колись, до 1939 р., обидва населених пункти були частиною Фінляндії, де мешкали карели. Сьогодні – це два протилежних світи. Наче Ангола та Англія.

 

До чого це я? Ми живемо в нерівноправному світі. Відмінності між націями подібні до різниці між двома частинами Вярстіля – російською та фінською. Чому міста близнюки так не схожі одне на одного? Тому що фінські еліти змогли виховати відповідальних громадян, які готові боротися і терпіти заради процвітання свого народу і своєї держави.

 

Трагедія ерзян полягає не в тому, що ми зникаємо на очах: асимілюємось серед росіян, спиваємось і масово помираємо не досягши 70 років, а в тому, що ерзяни не бажають бути відповідальними за своє життя і життя своїх дітей. Ось корінь катастрофи! Москва нав’язала ерзянам, як і всім іншим народам Росії, ідеологію патерналізму – «Хтось має вирішити мої особисті проблеми». Ерзя сидять і чекають з відкритим ротом, коли ж про них згадає Путін, Мєдвєдєв, або хоча б Волков, – коли ж побудують нову дорогу, відкриють лікарню і піднімуть зарплати та пенсії… 

Цілі та завдання ерзянського національного руху

ПОПУЛЯРНІ

gallery/rasken-2

Текст посилання


Нас виховали рабами, які не бажають знати, як живуть фіни чи естонці – такі ж фіно-угорські народи як і самі ерзя. Навіть якщо хтось із ерзян потрапляє до фінської лікарні – він не шукає відповіді на запитання «Що необхідно зробити, аби така ж лікарня була в Ардатові?». Ні! Він подумки виправдовує те ганебне становище, у якому перебувають ерзяни. 

 

Що ж це таке? Що з цим народом відбувається? Я іноді не розумію нашої логіки. Ви називаєте себе патріотами Росії, ви називаєте себе росіянами, багато з вас навіть готові воювати за Росію – за імперію, яке перетворила ерзян на забите, безправне і безіменне плем’я.

 

Не буває держави безвідповідального народу. Безвідповідальні народи живуть тільки в колонії. Російські колонії завжди жили і будуть жити в бідності. Якщо ерзяни погоджуються бути колонізованим народом – на нас чекають нескінченні злидні та стрімке вимирання. Значить нашим дітям і онуками не судилося «потрапити на західний берег річки Юуванйокі до містечка Вярстіля». 

 

Зміни в житті ерзян настануть лише в тому разі, якщо серед нашого народу знайдуться особистості, готові брати на себе відповідальність за майбутнє всієї нації. Це може бути невелика група людей, але без них в ерзян немає майбутнього. Ці люди повинні:


1.    Виховувати серед ерзян почуття відповідальності і солідарності. 


2.    Культивування серед нашої молоді дух першості і сили. Підтримувати найсміливіші ідеї та починання. Заохочувати до самоорганізації, розвитку та експансії в бізнесі, політиці чи культурі.


3.    Будувати ерзянські суспільні інститути: представницькі органи, громадські організації, навчальні заклади. 


4.    Утверджувати ерзянську ідентичність. Культивувати ерзянський погляд на світ: оцінювати всі події та явища з точки зору користі або шкоди для Ерзянь Мастор та ерзянського народу. Відмовитись від спілкування російською мовою у сім’ях. Говорити ерзянською у громадських місцях (на землях Ерзянь Мастор). Відмовитись від кирилиці і перейти на ерзянську латинку. У соціальних мережах використовувати виключно ерзянську мову.


5.    Розвивати політичні, економічні та культурні зв’язки із розвиненими фіно-угорськими народами: фінами, естонцями та угорцями. 

 

Пам’ятати для чого живеш. Адже головна ціль життя – це життя з ціллю. Наша ціль – створення незалежної держави ерзян та панування на своїй землі. Палай для ерзянської нації, а не гний у компостній ямі імперії!

 

Сиресь Боляєнь
 

Сиресь Боляєнь